10 Fakte Te Verteta Per Filma Horror Qe Ju Lene Pa Gjume

4,680 views

0   0

Qe te pasuroheni me fakte interesante shqip dhe kuriozitete nga bota klikoni ne butonin SUBSCRIBE pastaj ne ikonen e ziles !! ???????? Shikuesit nuk e kane dijenin me te vogel se ne cfare histori jane te bazaura keta filma horror. Ngjarje te verteta qe ju asnjeher nuk I keni besuar. Cfare nese kukulla e perhumbur nga djalli nuk eshte nje genjeshter. Keto Gjera te Frikshme rreth filma horror do te ju lene pa gjume. -Kukulla nga filmi horror Annabelle eshte e bazuar ne ngjarje te vertet. Historia e saj eshte shume me e frikshme se sa qe duket ne film. Ne vitin 1970 nje nene bleu nje kukull per vajzen e saj. Pas disa ditesh ajo verejti disa levizje te cuditshme te kukulles Annabelle. Me vone u zbulua se aty pereth ku jetonte familja e saj ishte zbuluar nje vajz e vdekur. U pretendua se shpirti I saj filloi te jetonte brenda kukulles. Kerkuan ndimen e hetuesve paranormal. Tani ajo gjendet ne nje muze. -Aktoret e Poltergeist kane nderruar jete pasi kane perfenduar xhirimet. Ka shume histori te frikshme per keto fakte. Jo gjdo aktor qe ka luajtur ne filma horror ka vdekur pasi kane perfenduar te gjitha xhirimet. Per kete arsyeje disa njerez kane filluar te besojn se disa filma jane te mallkuar. Pese muaj pasi u lansua filmi Poltergeist Dominique Dunn . vdiq pasi qendroi ne koma per 4 dite. Ne vitin 1985 Julian Beck qe ishte aktor I filmit te pjeses se dyte vdiq nga kanceri ne stomak. Edhe pse ai kishte kohe qe vuante nga kjo semundje dhe vdekja e tij ishte parashikuar shume skeptik e lidhin me mallkim. Ne vitin 1987 dy vjet pas filmit vdiq edhe William Sampson. -Nje tjeter fakt interesant I frikshem per filminin horror Poltergeist eshte se jane perdorur skelete te verteta. Po keto jane te verteta te tmerrshme. Aktoret e pohuan keto gjera te frikshme duke konfirmuar ne intervista se skeletet ne skene jane 100 perqind te vertete. Drejtuesit nuk deshiruan te shpenzonin dhe donin qe te jete sa me reale keshtu qe perdoren skelete te vertet. Aktorja Beth Williams preki keta skelete te njereve te vdekur. -Ne filmin horror “Candyman” u perdoren bletet e verteta. Keto skena jane aq te rrezikshme edhe te frikshme. Tony Todd ishte nje aktor I madhe per shkak se askush nuk do te ishte ne gjendje te lejonte bletet te zvarriteshin rreth fytyres dhe gojes se tij. Ne skenen ku Candyman hap gojen bletet fillojn te flutrojn jashte. Ai brenda gojes kishte vendosur nje pengese qe te ndalonte bletet te shkonin ne fytin e tij. Megjithate perseri ishte mjafte e rrezikshme. Ai qendroi shume I qete saqe nuk I bene asgje per te rrezikuar jeten e tij. - Qe Nga lansimi I I filmit “IT” femijet kane filluar te kene frike te madhe nga kllounet. Disa femije nuk kishine kurr frike nga kllounet por Bill Skarsgard ishte aq perfekt dhe I frikshem sa qe keta femije filluan te kene nje frik te madhe edhe Bill u ndje keq per kete. -Disa prifterinj bekuan me lutjet e tyre te gjitha kinemat ku u shfaq filmi “The Conjuring”. Krijuesit e super filmit horror pranuan qe prifterinjte te flisnin me shikuesit pasi perfundonte filmi. Filmi sjellte shume ndjenja negative dhe duhet te flisnin me priftin per gjendjen e tyre te cuditshme. Kur pjesa e dyt e filmit “The Conjuring” u be publik per shikuesit nje njeri vdiq gjate shikimit te tij. Ai vdiq nga dhimbje gjoksi dhe trupi I tij u zhduk. Per shume persona me nje zemer te dobet rekomandohet qe ky filem paranormal te mos shikohet. -Scream ishte inspiruar nga ngjarje te verteta qe kishin nodhur ne Florida gjate vitev 90. Nje vrases serial amerikan me emrin si Ripper vrau shume student te pafajshem ne menyra shume te frikshme. Skenarisiti Kevin Williamson ishte I frymezuar nga kjo frike dhe shkroi skenen e hapjes per filmin Scream. -Edhe filmi Saw u frymezua nga nje lajm I vertet. Kur ishte vetem 17 vjeqar James Saw shikoi nje raport ne lajme ku nje njeri hyri neper shtepit e njerezve per te prere kembet e femijeve. Ai kishte aq shume frike ne ate kohe sa qe flinte me nje qekan prane tij. Kur me ne fund policia kapi fajtorin ati I lindi ideja qe te bente filmin. Pretendohet se edhe krimineli u morre ne intervist per te filluar filmin. -Aktorja Lorenza Izzo ishte shume afer vdekjes ndersa po xhironte filmin horror The Green Inferno. U hodhe ne nje lume qe te ngjitet pastaj ne nje shkemb, por ajo u terhoq nenuj dhe pothuajse u mbyt. Per shkak te venddodhjes se rrezikshme ku u be filmi, gjera te ngjashme ndodhen shume here sipas deshmitareve. -Per shak te nje marketingu rreth projektit te filmit horror “The Blair Witch Project” shume shikues ishine te bindur se aktori Heather Donahue ishte me te vertet I vdekur. Shume besonin se skenat ne film ishin ngjarje te verteta. Faqja zyrtare e filmit ka pranuar shume raporte te policis.


View More